Opsežni vodič o tome kako zatražiti radnu i boravišnu dozvolu u Hrvatskoj

Opsežni vodič o tome kako zatražiti radnu i boravišnu dozvolu u Hrvatskoj 

Nastavljajući s našim nedavnim objavljivanjem standardnih postupaka koje agencije za zapošljavanje primjenjuju pri zapošljavanju stranih radnika, ovaj članak produbljuje naše razumijevanje složenog procesa dobivanja radnih i boravišnih dozvola u Hrvatskoj. Od kriterija pristupa do procesa prijave i odgovornosti poslodavaca, pa zaronimo u nijanse krajolika radnih dozvola u Hrvatskoj u 2024. godini. 

Što je radna i boravišna dozvola?

Boravišna dozvola je temeljena na zaposlenju te je posebna ovlast koja omogućava privremeni boravak stranim državljanima, omogućujući im rad u određenom hrvatskom poduzeću. Pravo na dozvolu ovisi o dva osnovna kriterija: 

a. državljanstvo treće zemlje (izvan EU) i 

b. dobivanje ponude za posao od hrvatskog poduzeća. 

Važno je napomenuti da su državljani EU-a izuzeti od zahtjeva za radnom dozvolom zbog njihovog automatskog prava na rad kao dio njihova privremenog boravka. 

Postupak prijave za državljane izvan EU uključuje sekvencijalni pristup, gdje dobivanje poslovne ponude prethodi zahtjevu za radnom i boravišnom dozvolom. Ovaj postupak ističe važnost zapošljavanja prije nego što se pokrene postupak za dobivanje dozvole. 

Radna dozvola je vezana uz određeni radni ugovor. Trajanje boravišne dozvole podudara se s trajanjem radnog ugovora, s maksimalnim trajanjem od jedne godine. Ako radni ugovor prestane, bilo da ga pokrene zaposlenik ili poslodavac, pripadajuća radna i boravišna dozvola bit će poništena u roku od 15 dana. 

Kako hrvatske tvrtke mogu zatražiti radnu i boravišnu dozvolu za svoje strane radnike?

Poslodavci, nakon što dobiju odobrenje od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) nakon testiranja na tržištu rada (o čemu ćemo raspravljati u nadolazećim člancima), kreću u postupak dobivanja radne dozvole. To uključuje podnošenje sveobuhvatnog zahtjeva MUP-u, uključujući sljedeće dokumente: 

  • Ugovor o zaposlenju s detaljima uvjeta, 
  • Dokaz o ispunjenju posebnih zahtjeva iz testa tržišta rada, uključujući razinu obrazovanja, kvalifikacije, radno iskustvo i druge specificirane kriterije, 
  • Apostilirani/legalizirani provjeru pozadine i potvrdu o duljini boravka u posljednjih 12 mjeseci u zemlji koja nije zemlja državljanstva pojedinca, te 
  • Putovnica zaposlenika, koja potvrđuje identitet i državljanstvo. 

Osim kvalifikacija zaposlenika, hrvatski poslodavci moraju zadovoljiti određene zahtjeve kako bi dobili odobrenje za zapošljavanje državljana trećih zemalja. Ti zahtjevi uključuju: 

  • Provodjenje registrirane poslovne djelatnosti u Hrvatskoj, 
  • Ispunjenje financijskih obveza, uključujući plaćanje poreza na dohodak i doprinosa za obvezno osiguranje, 
  • Zapošljavanje najmanje jednog punog radnog vremena hrvatskog ili EEA državljanina u posljednjih 6 mjeseci (ili jednog hrvatskog ili EEA državljanina u prethodnoj sezoni za sezonske trgovinske djelatnosti), 
  • Održavanje čistog dosjea, bez osuđivanja za kaznena djela u vezi s radnim odnosima i socijalnom sigurnošću, te 
  • Osiguravanje da najmanje 25% radne snage čine građani Hrvatske ili članice EEA. 

Zaključno, snalaženje u složenostima dobivanja radne i boravišne dozvole u Hrvatskoj zahtijeva preciznost i razumijevanje pravnih postupaka. Ukoliko smatrate da je ovaj postupak zastrašujuć, Profesio je tu da vam ga olakša. Naš iskusni tim posvećen je osiguravanju glatkog prijelaza kako za poslodavce tako i za zaposlenike.

Za upite ili pomoć, kontaktirajte nas danas putem e-pošte na janette.milinovic@profesio.hr.

Profesio neka bude vaš vodič, čineći vaše profesionalno putovanje u Hrvatskoj lakšim i bez stresa. 

Podijeli:

Poslednje sa bloga

Tko ima pravo raditi u Hrvatskoj? 

Živjeti u Hrvatskoj ne znači automatski imati pravo raditi unutar njezinih granica. Pravo na rad uređeno je specifičnim propisima i pravnim okvirima. Razumijevanje radnog prava